11.01.2024

Štúdio v zahraničí za cenu garáže na Slovensku! Áno je to možné!

Slováci chcú bývať vo vlastnom. Túto známu pravdu potvrdili aj aktuálne čísla viacerých bank. Čísla ukazujú, že veľká väčšina domácností vlastní dom či byt, v ktorom býva. To je podstatne viac, než je priemer únie. Vo vlastnom a bez úveru žije takmer 80 % slovenských domácností, európsky priemer je necelých 43 %. Nad priemerom sa umiestnili aj Poliaci, Maďari a Česi. V Rakúsku žije vo vlastnom a zároveň bez hypotéky len necelá tretina domácností! Slováci sú národ, ktorý rád vlastní nehnuteľnosti a nerád platí počas celého života prenájmy. Čo si ale ja všímam, týka sa to hlavne staršej generácie ľudí, dnešná mládež rada všetko rentuje. Nie je to inak ani pri bývaní.

Ako hovoria média, nič nevlastniť a všetko si len prenajať, to je budúcnosť. I keď ja mám na to odlišný názor. Každý sa predsa rozhoduje sám a vie, čo je pre neho dobré. Realitou však je, že predchádzajúca generácia našich rodičov a starých rodičov to mala oveľa jednoduchšie, ako dnešná mladá generácia. Vlastniť dnes nejaký menší byt vo veľkom meste, je skoro nemožné. Splácať ho budete tak 30 rokov a o kvalite bývania, vybavení a službách, ak sa hlavne jedná o staršiu bytovku, sa nemusíme ani baviť. Takisto ani o vysokých mesačných poplatkoch, ktoré sú ako bonus.

 

 

 Prečo má ale tento článok názov ,,Byt za cenu garáže na Slovensku?‘‘

Ako určite dobre viete, ak sa čo i len trošku orientujete na SK trhu viete, že taká garáž v menšom meste na Slovensku dokáže stáť aj 20.000 eur a viac. Úžitok je taký, že máte starú garáž, do ktorej si viete zaparkovať auto. Prenájom takejto garáže je žalostný, cca 70-100 eur mesačne, ak máte šťastie, čo je na takú investíciu naozaj málo. V rovnakom pomere sa pohybuje nájom pri kúpe bytu, a jeho dlhodobom nájme. Keď si odrátate mesačné náklady, tak ste v priemere na 20-30 ročnej návratnosti, čo je extrémne dlhá doba, musíte uznať. Pokiaľ ale máte budget 20.000 eur, viete si napríklad v zahraničí zaobstarať menšie štúdio, v ktorom viete dovolenkovať kedykoľvek počas roka sa vám zachce. A keď tam práve nenachádzate, môžete tento apartmán prenajímať a samozrejme do budúcna rátať s nárastom ceny hodnoty tejto nehnuteľnosti. Naopak, náklady na správu sú niekde úplne inde a sú lacnejšie ako na Slovensku. Služby sú však na úplne inej úrovni – recepcia, bazény, fitko, či dokonca wellness sú samozrejmosťou a môžete ich vo svojom komplexe využívať takisto, ako aj vaši klienti, ktorí si od vás apartmán prenájmu. 

 

 

Vybavenie o akom sa nám na Slovensku ani nesníva!

To, že dnes by ste len veľmi ťažko hľadali na Slovensku bytový komplex s vlastným bazénom, fitnes centrom či wellnessom a recepciou je jedna vec. Ale to, koľko by to stálo, ak by to bolo vôbec možné je vec druhá, bola by to asi astronomická suma. My si na Slovensku dokážeme oceniť aj podzemné garáže a berieme to ako veľký luxus, čo je inde v zahraničí napríklad bežným štandardom. Preto, ako som už spomínal, bohaté vybavenie vrátane bazénov či wellnessu je dnes už bežnou vecou v novostavbách v zahraničí. V kurze sa o tom presvedčíte sami. V rámci kurzu budeme organizovať aj spoločné výlety spojené s obhliadkami do daných krajín, takže si pôjdeme pozrieť všetko naživo priamo do krajiny, v ktorej vás apartmán zaujme. 

 

 

Tak čo na to poviete?

Snívate naďalej o garáži či o parkovacom mieste v Bratislave, alebo by ste radšej mali svoj menší apartmán v zahraničí pri mori? Samozrejme, každému vyhovuje niečo iné a niekto sa možno teší viac z garáže na svojom sídlisku. Ako sa hovorí, každý musí vedieť, čo ho v živote robí šťastným a čo ho poteší viac. Za mňa sú to určite nehnuteľnosti mimo Slovenska, pretože pri aktuálnych cenách mi kupovať nejakú nehnuteľnosť na Slovensku nedáva zmysel. Rozhodnutie je však samozrejme na každom z nás.